Themes - Hello Elementor - en to it translation catalogue (89 entries)

note: Description of the theme
en: Hello Elementor is a lightweight and minimalist WordPress theme that was built specifically to work seamlessly with the Elementor site builder plugin. The theme is free, open-source, and designed for users who want a flexible, easy-to-use, and customizable website. The theme, which is optimized for performance, provides a solid foundation for users to build their own unique designs using the Elementor drag-and-drop site builder. Its simplicity and flexibility make it a great choice for both beginners and experienced Web Creators.
it: Hello Elementor è un tema WordPress leggero e minimalista realizzato appositamente per funzionare perfettamente con il page builder Elementor. Il tema è gratuito, open source e progettato per gli utenti che desiderano un sito web flessibile, facile da usare e personalizzabile. Il tema, ottimizzato per le prestazioni, fornisce una solida base affinché gli utenti possano realizzare i propri progetti unici utilizzando il builder di siti trascina e rilascia di Elementor. La sua semplicità e flessibilità lo rendono un'ottima scelta sia per i principianti che per gli sviluppatori esperti di siti web.

en: Mobile menu
it: Menu dispositivi mobili

en: Main menu
it: Menu principale

en: Footer menu
it: Menu del footer

note: translators: %s: HTML entity for arrow character.
en: Next %s
it: Successivo %s

note: translators: %s: HTML entity for arrow character.
en: %s Previous
it: %s precedente

en: Side Margins
it: Margini laterali

en: Tagline Gap
it: Spaziatura motto

en: After
it: Dopo

en: Below
it: Sotto

en: Before
it: Prima

en: Tagline Position
it: Posizione del motto

en: Hello Theme
it: Tema Hello

en: Upgrade Now
it: Aggiorna adesso

en: Build and customize every part of your website, including Theme Parts with Elementor Pro.
it: Realizza e personalizza ogni parte del tuo sito web, comprese le parti del tema, con Elementor Pro.

en: Customize your entire website with Elementor Pro
it: Personalizza il tuo sito web con Elementor Pro

en: Get Elementor Pro
it: Ottieni Elementor Pro

en: Hello Theme Header
it: Header del tema Hello

note: translators: %s: Link that opens the theme settings page.
en: Note: Hiding all the elements, only hides them visually. To disable them completely go to <a href="%s">Theme Settings</a> .
it: Nota: nascondendo tutti gli elementi, li nascondi solo visivamente. Per disabilitarli completamente, vai su <a href="%s">Impostazioni del tema</a>.

en: Hello Theme Footer
it: Footer del tema Hello

en: Learn More
it: Approfondisci

en: Customize and style the builtin Hello Theme’s cross-site header & footer from the Elementor "Site Settings" panel.
it: Personalizza e scegli lo stile di header e footer del tema Hello dal pannello cross-site integrato "Impostazioni sito" di Elementor.

en: Start Designing
it: Comincia a progettare

en: Customize your cross-site header & footer from Elementor’s "Site Settings" panel.
it: Personalizza header e footer dal pannello cross-site "Impostazioni sito" di Elementor.

en: Style cross-site header & footer
it: Stile header e footer cross-site

en: Activate header & footer experiment
it: Attiva l'esperimento header e footer

en: Design your cross-site header & footer from Elementor’s "Site Settings" panel.
it: Progetta header e footer dal pannello cross-site "Impostazioni sito" di Elementor.

en: Style using Elementor
it: Stile con Elementor

en: Create cross-site header & footer using Elementor.
it: Crea header e footer cross-site con Elementor.

en: Header & Footer
it: Header e Footer

en: Once you download and activate the plugin, you are only one click away from building an amazing website.
it: Una volta attivato il plugin, ti basterà un solo clic per realizzare un sito web straordinario.

en: Once you activate the plugin, you are only one click away from building an amazing website.
it: Una volta attivato il plugin, ti basterà un solo clic per realizzare un sito web straordinario.

en: The Hello Theme is a lightweight starter theme that works perfectly with the Elementor award-winning site builder plugin.
it: Il tema Hello è un tema iniziale leggero che funziona perfettamente con il pluripremiato plugin builder Elementor.

en: Theme Settings
it: Impostazioni del tema

en: Hello Theme Settings
it: Impostazioni tema Hello

note: translators: %s: Link that opens Elementor's "Site Identity" panel.
en: Go to <a href="%s">Site Identity</a> to manage your site's title
it: Vai a <a href="%s">Identità del sito</a> per gestire il titolo del tuo sito

en: Explore Elementor Site Builder Plugin
it: Esplora il plugin Elementor Site Builder

en: Upgrade
it: Fai l'upgrade

en: Skip to content
it: Vai al contenuto

en: Create Header
it: Crea Header

en: Create a custom header with the Theme Builder
it: Crea un header personalizzato con il nuovo Theme Builder

en: Create a custom header with multiple options
it: Crea un header personalizzato con opzioni multiple

en: Toggle Color
it: Attiva/disattiva colore

en: None
it: Nessuno

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Menu Layout
it: Layout del menu

en: Create Footer
it: Crea Footer

en: With the Theme Builder you can jump directly into each part of your site
it: Con il nuovo Theme Builder puoi andare direttamente in ogni parte del tuo sito web

en: Create a custom footer with the Theme Builder
it: Crea un footer personalizzato con il nuovo Theme Builder

en: Upgrade to Elementor Pro and enjoy free design and many more features
it: Esegui l'upgrade a Elementor Pro per utilizzare i design gratuiti e molte altre funzionalità

en: Create a custom footer with multiple options
it: Crea un footer personalizzato con opzioni multiple

en: All rights reserved
it: Tutti i diritti riservati

en: Color
it: Colore

en: Changes will be reflected in the preview only after the page reloads.
it: Ricarica la pagina per vedere le modifiche nell'anteprima.

en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to manage your menus.
it: Vai sulla <a href="%s" target="_blank">schermata Menu</a> per gestire i tuoi menu.

en: Go to <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to create one.
it: Vai sulla <a href="%s" target="_blank">schermata Menu</a> per crearne uno.

en: There are no menus in your site.
it: Non ci sono menu nel tuo sito web.

en: — Select a Menu —
it: — Seleziona un menu —

note: translators: %s: Link that opens Elementor's "Site Identity" panel.
en: Go to <a href="%s">Site Identity</a> to manage your site's tagline
it: Vai a <a href="%s">Identità del sito</a> per gestire il motto del tuo sito

en: Typography
it: Tipografia

en: Text Color
it: Colore del testo

note: translators: %s: Link that opens Elementor's "Site Identity" panel.
en: Go to <a href="%s">Site Identity</a> to manage your site's logo
it: Vai a <a href="%s">Identità del sito</a> per gestire il logo del tuo sito

en: Logo Width
it: Larghezza del logo

en: Title
it: Titolo

en: Type
it: Tipo

en: Background
it: Sfondo

en: Content Width
it: Larghezza del contenuto

en: Full Width
it: Larghezza piena

en: Boxed
it: Incorniciata

en: Width
it: Larghezza

en: Centered
it: Centrato

en: Inverted
it: Invertito

en: Default
it: Predefinito

en: Tagline
it: Motto

en: Hide
it: Nascondi

en: Show
it: Mostra

en: Site Logo
it: Logo del sito

en: Get Elementor
it: Ottieni Elementor

en: Thanks for installing the Hello Theme!
it: Grazie per aver installato il tema Hello!

en: Install Elementor
it: Installa Elementor

en: Activate Elementor
it: Attiva Elementor

[ctx: comments title]
en: %s Response | %s Responses
it[0]: %s risposta
it[1]: %s risposte

[ctx: comments title]
en: One Response
it: Una risposta

en: It seems we can't find what you're looking for.
it: Sembra che non possiamo trovare quello che stai cercando.

en: Search results for:
it: Risultati della ricerca per:

en: Tagged
it: Taggato

en: It looks like nothing was found at this location.
it: Sembra che non sia stato trovato nulla in questa posizione.

en: The page can&rsquo;t be found.
it: La pagina non può essere trovata.
